Dijital Yurttaşlık · Kodlama

ÇOCUKLAR İÇİN KODLAMA ÖNERİLERİ

Programlamanın temeli olan kodlama çalışmaları çocuklarımızın algoritmik düşünme, problem çözme, mantık, eleştirel düşünme, yaratıcılık ve problem çözme becerilerini geliştirebilen en iyi uygulamadır.  Bu becerileri kodlayarak öğrenen çocuklar teknolojiyi sadece tüketen değil, üreten olmalarını da destekleyen 21. yüzyıl yaşam becerilerini de geliştirirler. Ayrıca kodlama ve programlama öğrenmek matematik ve ingilizce öğrenimine de yardımcı olur.

Programlama bilmek şimdiki nesil için dört işlem kadar önemli bir beceri artık. Geleceğin mesleklerini ve iş alanları düşünüldüğünde programlamanın önemi ortaya çıkıyor.

“Çocuğunuzun geleceği için temel oluşturmaya ne dersiniz?”

Bu yazımda sınıfında kodlamaya başlamak ya da hangi kodlama araçlarını kullanacağına karar veremeyenler için platform önerilerim yer almaktadır.

Code.org Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nedir ? Ne işe yarar ? - Genç ProgramcıCODE ORG

Muhteşem ücretsiz bir kaynak. Ders planlarının yer aldığı, özgün çalışmaların üretildiği ve tamamen ücretsiz olan bir kaynak. Uygulama derslerden ve çeşitli kategorilerden (yaş, sınıf vb.) oluştuğu için seviye bazlı kullanımı oldukça kolay. Çocuklar code.org’u çok seviyor. Code.org’da her çocuk kendi ilgi alanı doğrultusunda bir etkinlik mutlaka bulacak. Öğretmenler için ise en sevindirici yanı sınıflar oluşturup, öğrenci gelişimini özetleyen güzel bir arayüzünün olması.

Kodable | LinkedIn

KODABLE

Eğlenceli arayüze sahip bu uygulamayı çocuklar çok seviyor. Kodlamaya yeni başlayanlar için harika bir seçenek olduğunu belirtebilirim. Sürükle bırak, seviye bazlı, javascript temelli, gerçek koda geçiş yapan bir uygulama. Belli seviyeye kadar ücretsiz kullanılabiliyor. Özellikle anaokulu seviyesinde ücretsiz kullanılabilen bölümü yeterli oluyor.

Tynker - Clever application gallery | CleverTYNKER

Müfredatı oldukça güçlü, etkinlik arayüzleri çok eğlenceli, kategoriler ve ders planlarıyla yapılandırılmış muhteşem bir kaynak diyebilirim. Ücretli bir platform ancak ücretsiz olarak sundukları kadarıyla da yeterli bulabileceğiniz bir platform. 60 milyondan fazla kullanıcıya sahip bir uygulama ve programlamaya geçiş oldukça başarılı bir platform. Hem blok hem de metin tabanlı dersleri bulabilirsiniz.

Codesters: Coding in your ClassroomCODESTERS

Farklılaştırılmış ve metin tabanlı kodlama etkinlikleri içeren çevrimiçi öğrenme platformudur. Öğrenme yönetim sistemiyle öğrenci takibine imkan sunan ve müfredatıyla öğretmenlere müthiş destek olan bir platform. Öğrencilerin kendi başlarına etkileşimli projeler ve uygulamalar oluşturmalarını sağlar. Ücretsiz kullanılabilmektedir 🙂

7-9 Yaş Scratch Seri 2 | Atölye VizyonSCRATCH & SCRATCH JR

Programlamaya başlangıç yapmak ve bir programlama dili öğrenmek isteyenler için kesinlikle muhteşem bir platform. Tamamen ücretsiz ve programlamaya geçiş için en etkili alternatif. Scratch Jr ile mobil cihazlarda k-2 seviyesindeki çocuklar sürükle bırak yöntemiyle kodlama temelini öğrenebilir; Scratch ile 7’den 77’ye herkes programlaya geçiş için gerekli bilgiyi edinebilir. Kodlarken eğitsel bir program yazılabilir, animasyon, kısa film ve video yapılabilir ve bu tüm dünya ile paylaşılabilir. Gençler Scratch projeleri yaratıp paylaşırken, yaratıcı düşünmeyi, sistematik bir şekilde düşünmeyi ve işbirliği içinde çalışmayı öğrenirler.

CODECOMBAT

Programlama öğrenmek için en etkili, oyunlaştırılmış platformlardan bir tanesi. Özellikle JavaScript veya Python dillerini öğretmek üzere tasarlanmış. O nedenle kodlamaya başlangıç olarak kullanılması uygun olmayacaktır ancak kodlama temelini almış çocuklar için kesinlikle programlama diline geçiş aşamasında kullanılması etkili olacak bir platformdur. Döngüler, fonksiyonlar ve algoritmalar gibi temel kodlama kavramlarını öğretici bolca etkinlik mevcut.

CODEMONKEY

Eğlenceli ve sezgisel oyun oynama yöntemiyle kodlama çalışması yaptıran eğitici bir oyun ortamıdır. Kodlamaya başlangıç yaptıktan sonra kullanılabilecek bir platform. Gerçek bir programlama dili gibi kod yazdırmakta ve ücretsiz kullanılabilmekte. Çocuklar bu platform ile çok eğlenecek.

SWIFT

Kodlama temelini almış olanlar için harika bir iOS kodlama uygulamasıdır. Apple cihazınız varsa bu programlama dilini öğrenebilirsiniz. Tasarımı gereği oldukça hızlı ve güvenli bir yazılım yazmayı kolaylaştıran bir uygulama. Şuan oldukça popüler ve esnek bir dil yapısına sahip.

CODEMOJI

Bilgisayar bilimi müfredatı yer alan,   HTML, CSS ve Javascript ile kodlamanın temellerini eğlenceli ve kolay bir şekilde öğretmeyi hedefleyen bir öğrenme platformudur.  14 gün ücretsiz denenebilir. Öğrencilerin öğrenme takibini yapabilir, size özel müfredat hazırlanmasını talep edebilirsiniz.

Digital Kidz - LightbotLIGHTBOT

Kodlamaya dayalı bir bulmaca oyunudur ve oynarken programlama mantığını öğretir. Öğrencilerin en keyif aldığı platformlardan bir tanesidir. Hour of code etkinliği olarak ücretsiz kullanılabilmektedir.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s