Dijital Yurttaşlık · Genel

Güvenli İnternet Günü “Safer Internet Day”

Bugün (9 Şubat 2021)“Daha iyi bir internet için birlikte” temasıyla tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanan Güvenli İnternet Günü’dür. Uluslar arası düzeyde tüm insanlar ve kuruluşlar interneti herkes için ve özellikle çocuklar ve gençler için daha güvenli bir yer haline getirmek için bir bugün bir araya geliyor.

Güvenli İnternet Günü, dijital teknolojilerin özellikle çocuklar ve gençler arasında güvenli ve pozitif kullanımını desteklemek amacıyla Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle, INSAFE/INHOPE ortak ağı tarafından her şubat ayında organize edilmektedir. Her yılın ikinci ayının ikinci haftasının ikinci günü kutlanan Güvenli İnternet Günü ‘ne katılan milyonlarca insan, olumlu değişime ilham vermek, çevrimiçi güvenlik konularıyla ilgili farkındalığı arttırmak ve dünya genelindeki etkinliklere katılmak için bir araya gelmektedir. Bugünkü faaliyetleri #SaferInternetDay ve # SID2021 etiketlerini kullanarak sosyal medyalardan takip edebilirsiniz.

Organizasyonun web sitesine https://www.saferinternetday.org/home adresinden erişim sağlayabilirsiniz.

Güvenli İnternet Günü 2004’te AB SafeBorders projesinin bir girişimi olarak başlayan ve Insafe ağı tarafından 2005’teki ilk eylemlerinden biri olarak benimsenen Güvenli İnternet Günü, geleneksel coğrafi bölgesinin ötesinde büyüdü ve şu anda dünya çapında yaklaşık 170 ülkede kutlanıyor. Okulumuzda da Bilişim Teknolojileri bölümümüz çeşitli etkinliklerle öğrencilerimize güvenli internet konusunda farkındalık oluşturuyor.

Güvenli İnternet Günü, siber zorbalıktan sosyal ağ kurmaya ve dijital kimliğe kadar her yıl ortaya çıkan çevrimiçi sorunlar ve güncel endişeler konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Sizler de kendinizi, ailenizi ve çocuklarınızı olası tehlikelerden korumak için güvenli internet hizmeti alabilirsiniz.

Tüm bireysel ve kurumsal internet aboneleri Güvenli İnternet Hizmetini herhangi bir ücret ödemeden kullanabilirler. Güvenli İnternet Hizmeti alıp almadığınızı Güvenli İnternet Hizmeti Profil Testi (https://www.guvenlinet.org.tr/test) sayfasından kontrol edebilirsiniz. Güvenli İnternet Hizmeti Başvuru sayfası (https://www.guvenlinet.org.tr/basvuru) ziyaret edilerek Güvenli İnternet Hizmetine nasıl geçilebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Güvenli İnternet Hizmeti, internet servis sağlayıcıları tarafından ücretsiz olarak sunulan ve kullanıcıları internetteki zararlı içeriklerden büyük oranda koruyan ücretsiz, isteğe bağlı alternatif bir internet erişim hizmetidir. Hizmeti almak için herhangi bir program kurmaya veya bilgisayarda bir ayar yapmaya gerek yoktur. İnternete erişilebilen tüm cihazlarda (Bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler vb.) donanım ve yazılımdan bağımsız olarak güvenli internet hizmeti kullanılabilmektedir.

Güvenli internet hizmeti için internet hizmet sağlayıcınıza başvurmayı unutmayın.

Türk Telekom’un güvenli internet ile ilgili sunmuş olduğu bilgi ve hizmetler için https://www.turktelekomguvenlik.com/guvenliklist/bireysel/internet-tehditleri-ve-onlemler bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Herkesin bir kenara not ederek bilmesi gereken önemli linkleri sizlerle paylaşmak istiyorum: 

-Güvenli İnternet Merkezinin Türkiye sayfasına http://www.gim.org.tr/ adresinden,
-İnternetin güvenli kullanımı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla oluşturulmuş ve haber, makale ve duyurular gibi güncel ve kapsamlı içeriklere erişebileceğiniz güvenli web sitesine https://www.guvenliweb.org.tr/ adresinden,
-Kullanıcıların internetin bilinçli, güvenli ve etkin kullanımı kapsamında yaşadıkları problemlere yönelik çözüm önerilerinin sunulduğu internet Yardım Merkezine https://www.internetyardim.org.tr/ adresinden,
-Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna bağlı İnternet Bilgi ve İhbar Merkezi web sitesine https://www.ihbarweb.org.tr/ adresinden,
-Çocuklar için güvenli bir web sitesi olan ve oyunlar, aktiviteler, yarışmalar ve eğitim gibi hizmetlerin yer aldığı Güvenli Çocuk Web sitesine http://www.guvenlicocuk.org.tr/ adresinden,
-İnternet servis sağlayıcıları tarafından ücretsiz olarak sunulan ve internetteki zararlı içeriklerden sizi ve ailenizi büyük oranda koruyan “güvenli internet hizmeti” web sitesine https://www.guvenlinet.org.tr/ adresinden erişim sağlayabilirsiniz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s