Teknoloji Entegrasyonu · Web 2.0

Etkileşim: Keşfet, Öğren: PhET Simülasyonları

ekran-alintisiUzun yıllardır kullandığım ve pek çok öğretmen arkadaşıma da tavsiye ettiğim PhET simülasyonlarının yer aldığı bir sitedir https://phet.colorado.edu/tr/  ….

Şuan için fen ve matematik alanlarına 360 milyonun üzerinde simülasyon hazırlanmış ve ücretsiz olarak kullanıma açılmış durumda. Bizleri ilgilendiren en önemli özelliği ise Türkçe dil desteğinin olması ve bunu gönüllülerle birlikte sürdürmesi. Sizlerde isterseniz gönüllü olarak simülasyonlara ve çevirmelere destek verebilirsiniz.

PhET Simülayonları Colorado Boulder Üniversitesi tarafından başlatılan ve geliştirilen bir projedir. “PhET”, “Physics Education Technology (Fizik Eğitim Teknolojisi) ‘nin baş harflerinden oluşturulan bir kısaltmadır ve bu ekip kendisini bu kısaltmayla tanıtmaktadır.

Öğretmenlere derslerde destek olmak ve öğrenenlerin daha iyi anlamlı öğrenmelerini sağlayarak öğretime destek amaçlı geliştirilen tamamen gönüllülük esaslarına dayanan bir projedir. İsterseniz simülasyonları çevrimiçi çalıştırabilir, isterseniz PhET web sitesinden ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Kullanımı oldukça basittir. Bilgisayarınıza Java yüklen ve simülasyon dosyasını tıklayıp açın hepsi bu kadar…Üstelik tüm tabletlerde kullanılabilmesi için HTML5 desteği de sağlanıyor.

PhET Simülasyonları konuyu gerçekle bire bir sunmakta, öğrencinin gerçek yaşam deneyimlerine benzer bir deneyim elde etmesine, etkileşimde bulunmasına ve anlamlı öğrenmeler edinmesini desteklemektedir.

circuit_construction_kit

Örneğin bir “devre yapım kiti” simülasyonunda öğrenci sanal piller, teller, ampuller, dirençler, anahtarlar ve (AC versiyonu) kondansatör ve bobin kullanarak gerçek devreleri sanal ortamda oluşturma fırsatı buluyor. Simülasyonda deneyler uygulanırken asla kırılma, bozulma, bozma korkusu da olmuyor.

 

 

Diğer simülasyonlardan örnek görüntüler: 

balloons_static_electricity      states_matter

 

Reklam

Etkileşim: Keşfet, Öğren: PhET Simülasyonları” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s