Teknoloji Entegrasyonu · Web 2.0

Google Form’da Beklenen Yenilik: Dosya Upload Etme

Veee Google’dan beklenen güncelleme geldi 🙂 En azından bir Google kullanıcısı olarak ben sabırsızlıkla bekliyordum: Google Form’da Dosya Upload özelliği…

Bilmeyenler için Google Form hakkında kısa bir açıklama eklemek istiyorum:

Google Formlar ile etkinlik planlayabilir, araştırma veya anket oluşturabilir, öğrencilere bir test yapabilir ya da diğer bilgileri kolay ve pratik bir şekilde toplayabilirsiniz. Google Drive’dan veya formunuza verilen yanıtları kaydedebilen mevcut bir e-tablodan form oluşturabilirsiniz.

Google Form’da:

Kısa ya da uzun yanıtlı, çoktan seçmeli, listeden seçimli, çoklu seçim, açılır menüden seçim yapma, tablo oluşturma gibi pek çok türde cevabı olacak sorular ya da anketler oluşturabiliyor ancak kullanıcılardan dosya toplayamıyorduk.  Ekim 2016 da gelen bir güncelleme ile artık Google Formlarımızdan dosya da toplayabiliyoruz. ( Sanıyorum bazı Google hesaplarında bu özellik şuan aktif değil. )

“Dosya Yükleme / File Upload” özelliği ile kullanıcılardan 1 MB ile 10 GB arasında dosya toplanabilir. Formu hazırlayan kişinin seçebileceği dosya türleri ise şu şekildedir:

Formda eğer dosya yükleme özelliği seçildi ise formun ilgili bölümüne bir buton eklenmektedir. Kullanıcı bu butona tıklayarak dosyasını gönderir, dosyasını istersen Google Drive hesabından direk ya da bilgisayarından seçerek gönderebilir.

Kullanıcı tarafından yüklenen dosyaları google yanıtlardan oluşan tabloda link şeklinde görebilirsiniz:

Bu özellik şuan için sadece https://gsuite.google.com kullanıcılarına açıktır…

Kaynak: Google Forms: All you should know about the new file upload feature,  Nov 28, 2016, 2:48 AM by Stéphanie Chhay, https://sites.google.com/site/scriptsexamples/home/announcements/google-forms-file-upload-feature
Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s