Dijital Yurttaşlık · Kodlama

GOOGLE BLOCKLY İLE ÇOCUKLAR İÇİN KODLAMA

Google Blockly, görsel olarak program geliştirilmesini sağlayan bir Google kütüphanesidir. Tıpkı Scratch’te olduğu gibi çocuklara sevdirerek, hoş bir arayüzle kodlama fırsatı sunuyor. Blockly’deki çalışmalar internet üzerinden web uygulaması olarak yapılıyor. Bu da kullanıcılara pek çok avantaj sunuyor. Bu avantajlardan en önemlisi zaman photove mekan bağımsız çalışabilme imkanı sunmasıdır. İnternete bağlı herhangi bir bilgisayar veya mobil cihaz ile çalışma yapılabiliyor. Sadece Web adresinin yazılması yeterlidir, hiç bir program vb. yüklemeye gerek yoktur. Diğer bir önemli avantajı ise yazılan kodların ve yapılan uygulamaların bir web linki ile paylaşılabiliyor olmasıdır. Bu sayede yazılan uygulamaya kolaylıkla erişim sağlanabilmektedir.

Google Blockly’e hemen başlamak için buraya tıklayabilirsiniz…

Site açıldığında aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Türkçe dil desteğinin var olması da ayrı bir güzellik 🙂

ekran-alintisi

Bu sayfada istenilen etkinliği seçin. Ben örnek olması için Labirent etkinliğini seçiyorum ve Scratch de olduğu gibi hazır kod bloklarını sağdaki boş alana sırasıyla sürükleyip bırakıyorum:

ekran-alintisi

Kolaydan zora doğru giden farklı zorluklarda etkinlikleri yapma fırsatı sunuyor. Adım adım kod yazma ve algoritma mantığı kazandırıyor. Benim gibi küçük seviyelerde öğrencileriniz var ise kesinlikle tavsiye ediyorum.

Şimdi ilk uygulamayı yaptıktan sonra karşıma bir Tebrikler bildirimi ve Java Script kodlarını içeren bir pencere çıkıyor. Tamam butonuna basarak bir sonraki uygulamaya geçebilirim:

ekran-alintisi

Çocuklara kodlamayı sevdirmek için tasarlanmış çok güzel bir uygulama. Güncel teknolojik gelişmeleri takip ederek hemen bir çözüm üretmeye kalkışan Google’ın bu alanda da güzel bir uygulamaya imza atması kaçınılmazdı.

Ben beğendim…

Kolaylıklar gelsin 🙂

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s