Öğrenme-Öğretme · Teknoloji Entegrasyonu · Yöntemler, Stratejiler, Kuramlar ve Yeni Yaklaşımlar

Teknoloji Entegre Etmeye Nereden Başlamalıyım?

Teknoloji entegrasyonu yapmaya karar verdiniz ve nasıl başlamalıyım ya da sınıfınız da zaten teknolojiyi kullanan birisiniz ve kendimi nasıl geliştireceğim sorusuna yanıt arıyorsunuz. Şuan bu yazıyı okuyorsanız doğru yerdesiniz 🙂 Teknolojiyi sınıfınıza entegre etmeyi hedeflediğinizde ilk olarak bazı temel hazırlıkları yapmanız gerekmektedir. Burada ilk yol arkadaşınız, okulunuzun teknoloji ihtiyaçlarını belirlemeye destek olacak MANKATO hiyerarşisi olmalı. Bu hiyerarşi pek çok sorunuza yanıt verebileceğiniz adımları size sunacaktır. Öğretmen eğitimleri konusunda da bir yol göstericidir. Hiyerarşiyle ilgili bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Mankato ile teknoloji alt yapısı, destek cihazlar, kaynaklar, prosedürler, sözleşmeler ve içerik gibi ihtiyaçlarınızı belirlediniz ve artık sıra öğrenci ve öğretmenlerin teknoloji bilgisine sıra geldi ise bu noktada da SAMR Modelinden faydalanabilirsiniz.

SAMR “Teknoloji öğrenme ve öğretme süreçlerine nasıl entegre edilecek? Var olan beceriler dijital teknolojiyle nasıl değişecek?” sorularına yanıt arar. Bir başka deyişle teknolojinin öğrenme ve öğretme süreçlerine nasıl entegre edileceğiyle ilgilenen bir modeldir. 

SAMR ile teknolojiyi nasıl entegre edebileceğinizi de kararlaştırdı iseniz son olarak TPACK modeline de bakmalısınız.

TPACK (Technological Pedogogical Content Knowledge) öğretim süreçlerinde teknoloji entegrasyonu ile yapılması planlanan etkinliklerin, öğrencilerin pedagojik beklentilerine ve öğretim programına uygun olması gerektiğini anlatan bir modeldir.

Mankato, SAMR ve TPACK modellerini inceledikten sonra unutmamanız gereken başka temel bilgiler daha var:  

“Öğretmenlerin ne bilmeye ihtiyaçları var?” sorusu ilk akla gelen sorudur ama aslında pek çok kaygıyı da beraberinde getiren bir sorudur:

 • Öğrenciler teknoloji konusunda çok iyiler, ben nasıl ayak uyduracağım onlara?
 • Öğrencilerime ya rezil olursam?
 • O kadar bilgiyi nasıl öğreneceğim?
 • Bunca iş yükümün arasında teknolojiye nasıl odaklanacağım?
 • Öğrencilerimin öğrenmelerini nasıl destekleyeceğim? Hangi çalışmaları yapmam lazım, hangi appleri kullanacağım?
 • Dersimi vaktinde bitirebilir miyim?
 • Sınıf yönetimini nasıl yapacağım? Yöntemlerim değişecek mi?
 • Şimdi müfredatı nasıl yetiştireceğim? Zaman yönetimini nasıl yapacağım?
 • Ödevleri nasıl vereceğim ve nasıl kontrol edeceğim?
 • Öğrenciler ya uygunsuz içerik görürler ve onlarla oyalanırlarsa?
 • Dijital vatandaşlık bilgisi vermemiz lazım, bu nasıl olacak, hiç vaktimiz yok ki?

Gibi kaygılarla başlıyor öğretmenlerimiz ama emin olabilirsiniz ki hepsi zamanla geçici şeyler. Tabi bazı durumların geçmesi için de deneyim gerekir. Öğretmenlere doğru ve yerinde deneyimler yaşamalarını sağlamak da biz eğitim teknolojileri uzmanlarının ve okul yöneticilerin elinde.

Bu yönde bazı deneyimlerimi paylaşmak isterim:

 • Öğretmenlere “Neyi Zaten Biliyorsunuz? ” tadında hali hazırda bildikleri teknoloji kullanımıyla ilgili bir farkındalık paylaşımının yapılması çok önemli. Çünkü yaşamında hali hazırda kullandığı pek çok becerinin farkında olmayan öğretmenler doğal olarak “Çocuklarla aynı dili nasıl konuşacağız” kaygısı yaşıyorlar. O nedenle öğretmenlerde neyi zaten biliyorsunuz farkındalığı oluşturmak çok önemli 🙂
 • Öğretmenlerin teknoloji entegre edilmiş ders planları için her zaman bir B planlarının olması gerekir. Bu durumda öğretmen bir olumsuzlukla karşılaştığında B planını devreye sokarak dersin akışının bozulmasını önler ve kontrollü bir şekilde dersine devam eder. Bu B planı her zaman öğretmene güven verir.
 • Öğretmenlere konularını destekleyecek ve öğrencilerin üretebilecekleri uygulamaları bol örnekle, yaparak yaşayarak öğretmek gerekir ki öğretmen de bu örneklerden ilham alarak benzer uygulamaları dersleri için hazırlayabilsinler. Uygulama öğretirken aceleci olmamalı, tek tek, adım adım, öğren – uygula – yap şeklinde bir sıra izlenmelidir. Öğretmenin uygulamayı sindirmesi ve sürece daha kolay adapte olabilmesi için bu önemlidir.
 • Öğretmene ödev ve etkinlik dosyalarını kolaylıkla toplayabileceği pratik uygulamalar sunulmalıdır. Showbie bence bu uygulamaların başında gelmektedir. Bu uygulama ile öğretmen pratik bir şekilde dosya paylaşabilir, dosya toplayabilir ve anında dönüt verebilir. Bu tarz uygulamalar motivasyonun gelişmesi, ön  yargıların silinmesi için önemlidir.
 • Son olarak da derslerde öğretmene bir destek teknoloğun olması da çok önemlidir. Dahası için benimle iletişime geçebilirsiniz 🙂
Reklam

Teknoloji Entegre Etmeye Nereden Başlamalıyım?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s