Pratik İpuçları · Teknoloji Entegrasyonu · Web 2.0

GOOGLE DATASET SEARCH

Google “Google Dataset Search” bilimsel araştırmalar için yeni bir arama motoru geliştirdi. “Google Scholar / Google Akademik vardı ona ne oldu?” diyenler için belirteyim hemen : bu sistem herkese hitap eden bir sistem değil. Google Akademik’in çalışma biçimine benzer şekilde, Veri Kümesi Araması, yayıncının sitesi, dijital kütüphane veya yazarın kişisel web sayfası olsun, barındırıldığı her yerde veri kümelerini bulmanıza olanak sağlar. Diğer bir deyişle bilim insanlarının işini kolaylaştıracak, internetin bilgi kirliliğinden kurtarıp istenilen veri setlerine pratik bir şekilde ulaşım imkanı sağlayacak bir hizmettir. En azından şimdilik. Her şeyi yoketme mantığında olan insanoğlu burayı da bir gün kirletecektir diye düşünüyorum. Google bu arama motoru için veri setlerini “Veri Kümesi Sağlayıcısı” şeması ile kullanıcılardan, yayıncı sitelerden, kitaplıklarından vs. toplamaktadır.

İncelemek isteyenler için: https://toolbox.google.com/datasetsearch

Eğer veri seti(kümesi) içeren bir web siteniz varsa siz de web sitenizi Dataset Search’e kayıt ettirebilirsiniz. Google bu işlem için ortak standartlar belirlemiş ve bir kılavuz da hazırlamış. Eğer veri setiniz bu kılavuza uygunsa arama sonuçlarında sizin de siteniz yer alacaktır.  Ancak arama sonuçlarında veri kümeniz görünmüyorsa “Yapısal Veri Test Aracı” na linkinizi ekleyerek kontrol etmeniz ve veri kümesi yazısını görmeniz gerekmektedir. Eğer bunu görmüyorsanız Google neler yapmanız gerektiğini burada açıklamaktadır.

Site şuan için beta sürümündedir. Bu sürümde,  sosyal bilimlerdeki çoğu veri setinin yanı sıra, hükümet verileri ve ProPublica gibi haber kuruluşlarının sağladığı veriler dahil olmak üzere diğer disiplinlerden gelen veriler yer almaktadır. Daha fazla veri havuzu, veri kümelerini tanımlamak için schema.org standardını kullandıkça, kullanıcıların Dataset Search’de bulabilecekleri veri kümelerinin çeşitliliği ve kapsamı da büyümeye devam edecektir.

Kaynaklar:

https://www.blog.google/products/search/making-it-easier-discover-datasets/

https://productforums.google.com/forum/#!topic/webmasters/nPq4BW6iPIA

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s