Genel · Teknoloji Entegrasyonu · Web 2.0

Jamboard’la Canlı Derslerinize Beyaz Tahta Ekleyin

Jamboard, Google’ın hem tarayıcılarda hem de mobil uygulamalarda kullanılabilen ve bulut destekli 55 inç’lik beyaz tahtasıyla öğrencileri yeni ve aktif yollarla öğrenmeye, ortak çalışmaya ve derse katılmaya teşvik eden bir beyaz tahta uygulamasıdır.

Uzaktan eğtime hız verdiğimiz bu günlerde özellikle soru çözümleri ve çizim yapma gibi etkinliklerde beyaz tahta uygulamasına ihtiyaç artmış ve özellikle canlı (senkron/online) derslerde kullanılan uygulamaların beyaz tahta özellikleri bulunmadığından öğretmenler zor durumda kalmış ya da kendilerine yaratıcı enteresan çözümler arama yoluna gitmişlerdir.

Jamboard her türlü cihazda çalışabildiği için esnek kullanım fırsatı sunmaktadır.  Biz de bu özelliğinden yararlanıyor olacağız 🙂

Google Jamboard’a jamboard.google.com adresi ile ulaşabilirsiniz. İsterseniz gmail ya da google üzerinde yer alan uygulamalar butonundan da ulaşım sağlayabilirsiniz. Şöyle:

Ve mobil cihazınız için uygulama mağazasından JAMBOARD ismini arayarak uygulamayı cihazınıza yükleyebilirsiniz:

Şimdi Jamboard’u yüklemiş ve açmış olduğum her yerde aynı gmail hesabı ile giriş yapıyorum. Yani bilgisayarımda da esmacukurbasi@gmail.com ile Jamboarda giriş yaptım, yine cep telefonuma yüklediğim Jamboard uygulamasında da esmacukurbasi@gmail.com ile giriş yaptım. Bu sayede cep telefonumda yazdığım herşeyi bilgisayardaki tarayıcımda açtığım Jamboard içinde de görüyor olacağım.

Şimdi bilgisayarımda Chrome tarayıcısını kullanarak bir Jamboard sayfası açıyorum ve bu sayfanın adını “2 Nisan Jam” olarak değiştiriyorum:

Telefonumdaki Jamboard uygulamasını açıyorum ve bilgisayar kullanarak tarayıcıda açtığım “2 Nisan Jam” isimli çalışmayı burada görüyorum ve tıklayıp içine giriyorum:

Şimdi her iki ekranda da aynı çalışmayı görüyorum 🙂 Şimdilik bir kalp resmi var:

Cep telefonum: 

Bilgisayar ekranım:

Şimdi de cep telefonumda soru çözümüne başlıyorum. Cep telefonumda yazdığım herşeyi de senkron olarak bilgisayar ekranımda da görüyorum:

 

 

Böylelikle ekranınızı paylaşarak yaptığınız bir canlı ders anında cep telefonunuzu ya da tablet cihazınızı beyaz tahta olarak kullanıp soru çözümlerinizi yapabilir ve canlı dersteki herkesin bunu izlemesine fırsat sunabilirsiniz.

Kolaylıklar dilerim.

Reklam

Jamboard’la Canlı Derslerinize Beyaz Tahta Ekleyin” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s