Dijital Yurttaşlık · Kodlama · STEM

AppInventor ile Mobil Apps

Kodlama, kodlama, kodlama, illa da kodlama 🙂 derken, bu işin mobil versiyonu da yok mu diyenler için AppInventor’dan bahsetmek istiyorum:

AppInventor,  MIT tarafından geliştirilen ve programlama konusunda hiç bilgisi olmayan kullanıcıların bile sürükle-bırak yöntemiyle kolayca Android uygulamaları geliştirmesine imkan veren görsel bir uygulamadır.

Bu uygulama web tabanlı (online) olarak kullanılmaktadır. Uygulama geliştirebilmek için bir Google (-Gmail)
hesabına ihtiyacı vardır. Eğer yoksa http://www.gmail.com ile bir mail hesabı oluşturabilirsiniz.  AppInventorı kullanmaya başlamak için şu linkte tıklamanız yeterlidir:   http://ai2.appinventor.mit.edu/

Web sitesi İngilizce; forumlar, eğitimler, diğer kullanıcılardan paylaşımlar gibi pek çok  bilgi yer alıyor. Sağ üst tarafta ise başlangıç için “Create Apps” butonu yer almaktadır. Ona tıklayarak kodlamaya başlayabilirsiniz 🙂

AppInventor uygulamasını bilgisayarınıza da indirebilirsiniz. Onun için şu linke tıklamanız yeterlidir: http://appinventor.mit.edu/explore/install-app-inventor-software.html   Buradan indirdiğiniz dosyayı kullanabilmek için yine bilgisayarınızda Java uygulamasının yüklü olması gerekmektedir. Merak etmeyin uygulama Java’yı otomatik tarıyor, eğer yüklü değilse ya da güncelleme gerekliyse size otomatik yükleme penceresini açıyor.

AppInventor’da bir blok kodlama yöntemidir. Diğer kodlama yöntemlerinden farkı Android işletim sistemine sahip mobil cihazlar için bir uygulama geliştirme. Şimdi kodlama arayüzüne bir bakalım:

Arayüzü iki şekilde kullanabilirsiniz: sağ üst tarafta yer alan “Design – Blocks” butonları ile tasarım ve blok kodlama ekranları arasında geçiş yapabilirsiniz. Üstteki ekran Design bölümüne ait, aşağıdaki ekran ise Blocks bölümünden bir görüntü:

Sağ taraftaki çanta simgesini kullanarak ise oluşturduğunuz blok kodları daha sonra kullanmak üzere saklayabilirsiniz.

Sizler uygulamayı biraz incelemeye koyulun, ben sizler için örnek uygulamalar hazırlıyor olacağım 🙂

Görüşmek üzere…

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s