Teknoloji Entegrasyonu · Uzaktan Eğitim · Web 2.0 · YAŞAM BOYU ÖĞRENME

Kolay Masaüstü Kaydı Yapın

Screencastify Nasıl Kullanılır videosu ve diğerleri için Yotube kanalımıza bakabilirsiniz:  YOUTUBE -> EĞİTİME DAİR HERŞEY (tıklayınız…)

Screencastify!!

Evet evet bu uygulamaya bayılıyorum… Çünkü tek tıkla hemen ekran kaydı alabiliyorum. Ama nasıl?

Pek çoğumuz için-iyi bir bilgisayar kullanıcısı olsak bile- ekran kaydı alma işi çok zordur. Çünkü ya lisanslı bir programa ihtiyacımız vardır ya da o programı kullanabileceğimiz teknik bilgiye.

Screencastify ile ekran kaydı alma işi oldukça kolaylaşmış durumda.

Screencastify bir Chrome web tarayıcısı uzantısı olarak kullanılmakta. Google üzerinde uygulama adını yazarak arama yaparsanız eğer uygulama web sayfasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere ” add to chrome” butonuna tıklayın ve açılan pencerede sağ üst köşede yer alan “Ekle” butonuna basın. Uygulamamız artık Chrome tarayıcımıza bu eklendi.

Uygulama simgesi aşağıdaki görselde mavi ok ile gösterilmiştir.

Screencastify butonuna tıkladığımızda aşağıdaki gibi bir pencere açılmaktadır. Bu uygulama ile üç farklı şekilde kayıt yapılabildiğini görüyoruz. Birincisi tarayıcımızda açılı olan herhangi bir sayfanın ekran görüntüsünü kayıt edebildiğimiz seçenektir. İkincisi masaüstünde açtığımız, tarayıcı dışında çalışan her hangibir uygulamanın ekran görüntüsünü kayıt edebildiğimi seçenektir. Sonuncusu ise sadece WebCam ile kendi görüntümüzü kaydettiğimiz seçenektir. İsterseniz ekran görüntüsü alırken de kendi görüntünüzü video üzerine küçük bir şekilde ekleyebilirsiniz.

Bu uygulama ile hazırladığımız videoları direk bilgisayarınıza kaydedebilir, Google Drive hesabınıza direk yükleyebilir, videonun linkini direk birisiyle paylaşabilir, isterseniz Youtube üzerinden direk yayın yapabilir ya da GIF olarak bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Peki bu Screencastify Nasıl Kullanılır?

  • Bir Powerpoint sunumunuzu kullanıp, üzerine ses kaydederek anlatımlı videolar hazırlayabilirsiniz. Bu videoları daha sonra öğrencilerle paylaşıp, onların bir konu öncesi hazırlık ya da bir konunun tekrarını yapmaları için fırsat sunabilirsiniz. Ayrıca ders sunumunuz sırasında da bu uygulamayı kullanarak da kayıtlar yapabilirsiniz. Böylece kayıt için ekstra zaman ayırıp tekrar kayıt yapmanıza gerek kalmayacaktır.
  • Öğrencilerinizin ödevleri üzerine sesli kayıtlar yaparak bir geribildirim videosu hazırlayabilirsiniz. Öğrencileriniz bu durumdan keyif alacak ve duyduklarını unutmaları zor olacaktır. Çünkü şuan ki genç kuşak için video izlemek oldukça önemli bir işlemdir.
  • Öğrencilerinizin ödevleri üzerine sesli kayıtlar yaparak bir geribildirim videosu hazırlayabilirsiniz. Öğrencileriniz bu durumdan keyif alacak ve duyduklarını unutmaları zor olacaktır. Çünkü şuan ki genç kuşak için video izlemek oldukça önemli bir işlemdir.
  • Öğrencileriniz bir programın ya da web sitesinin kullanımının ya da bir çalışma yaprağının videosunu hem ekran görüntüsünü kaydederek hem de kendi ses anlatımını ekleyerek hazırlayabilir. Videolar oluşturulan sınıf bloglarında ya da bir bulut depolama aracında saklanarak bir video kütüphane oluşturulabilir.

KAYNAK: 101 Araçla Web 2.0, Bölüm adı:(Fotoğraf ve Video Düzenleme Araçları) (2019).,
ÇUKURBAŞI ÇALIŞIR ESMA, Pegem Akademi, Editör:Onur İşbulan, Zeliha Demir
Kaymak, Mübin Kıyıcı, Basım sayısı:1, Sayfa Sayısı 576, ISBN:978-605-241-567-2, Türkçe
(Bilimsel Kitap), (Yayın No: 4994000)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s