Dijital Yurttaşlık · YAŞAM BOYU ÖĞRENME

BİLGİ GÜVENLİĞİ

UNUTMA!
İnternet’te bulduğun, okuduğun bilgi ve haberlerin hepsi doğru değildir!
DİKKATLİ OL!
Kötü niyetli kişiler şifreni, kişisel bilgilerini (adını soyadını, cep veya ev telefonunu, ev adresini, okulunun adını, ailenin bilgilerini) çalabilir.
İNTERNETTE TANIMADIĞIN KİMSEYE GÜVENME!
Kişisel bilgilerini isteyen bir e-posta alırsan bunu kesinlikle cevaplama!

(http://www.guvenlicocuk.org.tr/)

Bilgisayarların ve mobil cihazların yaygınlaşması ve internet teknolojilerinin büyük bir hızla gelişerek yaşamımızın her anına girmesi “bilginin gizlilik ve güvenlik boyutu” ile ilgili de sıkıntılar doğurmuştur:

Bilgisayar ve mobil cihazların zarar görmesi, bilgilerin kaybolması, dosyaların kullanılamaması, maddi kayıplar, zaman kaybı, toplumdaki imajların zedelenmesi, bilgi hırsızlığı, siber zorbalık, fikri mülkiyet hakkının ihlali, özel yaşamın gizliliğinin aşılması vb. gibi pek çok sorun ortaya çıkmıştır.

Görünen yüzüyle internette bugün İletişim, bilgiye ulaşma, eğlence, bankacılık, alışveriş ve diğer pek çok şeyi yapabiliyoruz. Peki, internette başka neler var? Suçlar, suçlular, dolandırıcılar, istismarcılar, siber zorbalar, tacizciler, teşhirler… Teknoloji hızla gelişirken, sanal alemin görünmeyen, bu karanlık yüzünde olanlar da artarak devam ediyor. (…devamı için http://www.guvenliweb.org.tr/blog-detay/neden-bilincli-ve-guvenli-internet)

Bilişim teknolojilerini kullanırken biz yetişkinlerin bile “gizlilik ve güvenlik” açısından zorlanıyor olduğunu görmek biz bilişimcileri çocuklar ve gençler açısından epeyce endişelendirmektedir. Bu doğrultuda önce yetişkin ve ebeveyn olarak bizler bilinçlenmeli ve daha sonra çocuklara ve gençlere rol model olmalıyız.

Peki nereden başlamalı?

Bilgi ve İletişim Kurumu (BTK) ve Tübitak başta olmak üzere pek çok kurum bu konuda çalışmalar yapmakta, çeşitli yayınlar sunmaktadır. Bu yayınlar arasında yetişkin ve aile eğitimi, çocuk ve gençlerin eğitimi, öğretmen eğitimi gibi pek çok konuda bilgi vardır. Yine çocuklar için güvenli web siteleri, oyun siteleri ve güvenli arama motorları mevcuttur. Daha önce paylaşmış olduğum “KIDDLE”  çocuklar için güvenli arama motorunu çocuklarınıza öğretebilir ve onların artık arama yaparken uygunsuz içerik ile ve çeşitli reklamlarla karşılaşma durumlarını önleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak KIDDLE ile ilgili yazıya erişebilirsiniz. 

Bilgi ve İletişim Kurumu’nun şu web sitelerine bakmanızı ve daha sonra çocuklarınızla paylaşmanızı öneririm:

GÜVENLi WEB: http://www.guvenliweb.org.tr

Güvenli Web Sitesinde Web Güvenliği, Kablosuz Ağ & Modem Güvenliği, Spam & Phishing, Kimlik Hırsızlığı & Dolandırıcılık, İşletim Sistemi Güvenliği İnternet Bankacılığı & Çevrimiçi Alışveriş, Saldırıya Uğramış (Hacked) Hesaplar, Kötücül Yazılımlar (Virüsler, Truva Atları, Solucanlar), Kötücül Yazılımlar – 2 (Casus Yazılımlar, Keyloggerlar, Botnetler), Sosyal Ağlarda Güvenlik, Şifre Güvenliği, İnternet Etiği, Siber Zorbalık, Kişisel Verilerin Korunumu, Sosyal Ağlar ve Mobil Ağlar, Ebeveyn Denetim Araçları, Dijital Vatandaşlık, İnternette Hak & Hukuk ve Sorumluluklar, İnternet Okur-Yazarlığı & Arama Motorları, Çevrimiçi Oyunlar, İnternet ve Sağlık, ebeveyn kontrolü ayarları ve dijital oyunlar gibi pek çok konuda bilgi bulabilirsiniz. 

GÜVENLİ ÇOCUK: http://www.guvenlicocuk.org.tr

Güvenli Çocuk Web sitesinde çocuklar için etkinlikler bulunur: E-kitaplar, oyunlar, aktiviteler, bilgi dolabı bunlardan bazılarıdır.

İHBAR WEB: http://www.ihbarweb.org.tr

Bilgi İhbar Merkezi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 4/ 5/2007 Tarihli ve 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanununun 10. Maddesinin 4. Fıkrasının (d) bendi uyarınca kurulmuştur. ihbarweb.org.tr de ilgili kanunun 8. maddesinde yer alan suçlarla ilgili içeriklerin web üzerinden ihbar edilebilmesi amacıyla 23 Kasım 2007’den beri yayındadır.

GÜVENLİ NET: http://www.guvenlinet.org

Ev internetiniz için güvenli web hizmeti de alabilirsiniz. Bu hizmet internet servis sağlayıcıları tarafından ücretsiz olarak sunulan ve İnternetteki zararlı içeriklerden sizi ve ailenizi büyük oranda koruyan alternatif bir İnternet erişimidir. (http://www.guvenlinet.org/)

http://www.bilgimikoruyorum.org.tr

Tübitak Siber Güvenlik Enstitüsü tarafından hazırlanan bir sitedir. Bilgi güvenli konusunda buradan bilgi edinebilirsiniz.

Kapak fotoğrafı: http://www.guvenliweb.org.tr/dosya/tOaOA.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s